בגרויות במתכונת החדשה: איך זה עובד בעצם?

בין אם אתם בכיתה י"ב ובין אם עולים לי"א או בוגרי מערכת החינוך לאף אחד אין באמת מושג איך כל העסק הזה של תעודת בגרות עובד לכן סיכמנו עבורכם (כמעט) את שצריך לדעת
  • נכתב ע"י: אוהד ארבל־קרינגטון, בתאריך 15/10/2017,
  •  0 תגובות
עוד מעט אמצע הקיץ ומועדי הקיץ נגמרו לפני שבוע, אך מועדי המחצית השלישית ומועדי החורף מתקרבים בצעדי ענק. לכן, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת לקראת בחינות הבגרות, גם אם זו הבחינה הראשונה שלכם וגם אם אתם כבר קצת יותר מנוסים.

המגן
המגן הוא בחינה דמוית בחינת בגרות שציונה הוא יהיה ציון ההגשה שלכם במקצוע זה. כדי לחשב את הציון הסופי בשאלון זה (לא במקצוע) עושים ממוצע בין ציון בחינת הבגרות לבין ציון המגן, לעיתים תהיה חלוקת אחוזים אחרת בין המגן ובין ציון השאלון.

המועד
כיום, קיימים שלושה מועדים בבחינות הבגרות – העיקרי הוא מועד הקיץ. במועד הקיץ קיימות בחינות בכל הטפסים וקיימים שני מועדים (מועד א' + ב'), מועד הקיץ מתחיל בדרך־כלל בתחילת חודש מאי ונגמר באמצע חודש יוני כשמועדי הב' הם אחרונים. מועד החורף הוא מועד משני וקטן יחסית, מתקיימים בו בחינות רק במקצועות מתמטיקה, אנגלית, לשון, היסטוריה, אזרחות ותנ"ך והוא מתחיל בדרך־כלל בתחילת חודש ינואר ומסתיים באמצע פברואר. 
מועד נוסף הוא מועד המחצית השלישית הידוע גם בכינוי "חצב־ברק", מועד זה מיועד לנבחנים המעוניינים לשפר את ציוניהם (בדרך־כלל כאלה בעלי ציון מגן שלילי), נרשמו ונכחו בקורס מיוחד המתקיים באחד מבתי הספר בעירם. במועד זה מתקיימים בחינות רק במקצועות החובה ובמתמטיקה רק ברמת 3 יחידות.

תעודת הבגרות
תעודת הבגרות מורכבת מלפחות 20 יחידות לימוד ועד 32 יחידות לימוד. מעל ל־32 יחידות לימוד המקצועות יצויינו בהערה, אך לא יופיעו בתעודה עצמה.

מקצועות החובה והיחידות בהם הם:

מקצוע כיתת היבחנות מס' יחידות מס' שאלון
תנ"ך י"ב 2 1281
לשון* י"א 2 11281
אנגלית י"א + י"ב 3-5
י"א: 
3 יחידות – מודל אֵיִי – 16381
4 יחידות – מודל סִי – 16382
5 יחידות – מודל אִי – 16481
י"ב: 
3 יחידות – מודל סִי – 16382
4 יחידות – מודל אִי – 16481
5 יחידות – מודל גִּ'י – 16582
ספרות י"א 2 8281
מתמטיקה י"א + י"ב 3-5
שאלונים ל־4/5:
י"א: 354/581
י"ב: 354/582

שאלונים ל־3 יחידות:
י': 35182
י"א: 35381
י"ב: 35382
היסטוריה י"א / י"ב 2 22281
אזרחות י"א / י"ב 2
34281
+ מטלה להגשה

* לשון הוא מקצוע מיוחד במינו הנקרא "מקצוע חסם", הוא המקצוע היחידי שעם ציון שלילי בו מבוטלת הזכאות לבחינת בגרות. גם חנ"ג נחשב מקצוע חסם אך ציונו פנימי.

מקצועות בחירה
בנוסף למקצועות החובה מחויבים התלמידים ללמוד מקצוע נוסף בהיקף של 4 עד 5 יחידות לימוד. על כל מקצוע שנלמד ברמה של 5 יחידות יתווסף בונוס של 20 נקודות (לכל יחידה) בחישוב הציון לאוניברסיטה. 

בחינת הבגרות עצמה
לפני בחינת הבגרות תקבלו עד יומיים וחופש וביום הבחינה לא יתקיימו לימודים. יש להגיע כחצי שעה לפני תחילת הבחינה לבית הספר שם תמצאו את סידורי הישיבה שלכם ומספרי החדרים, בחדר יהיו עד 20 נבחנים ובכל שולחן נבחן אחד. היות שבכל שולחן נבחן אחד בכל המקצועות מלבד אנגלית קיים רק נוסח אחד לשאלון, באנגלית קיימים שני נוסחים הנבדלים זה מזה בסדר התשובות בשאלות הסגרות.

לפני תחילת הבחינה (או אפילו מספר ימים לפני) תקבלו שני סוגי מדבקות. מד. 1 שבה נמצא מספר תעודת הזהות שלכם, אך ללא שמכם והיא תודבק על מחברת הבחינה (יש לשים לב לכך!), אם אין בידיכם מדבקה זו ניתן למלא את פרטיכם בכתב יד במקום המיועד למדבקה. מד. 2 היא עם תעודת הזהות ועם שמכם, היא תודבק בדוח הבחינה של המשגיח.
עם תחילת הבחינה תתבקשו לשים בצד כל חומר עזר שאינו מותר בשימוש (מצוין על־גבי השאלון מהו חומר העזר). 

במקצועות בהן ניתן נוסחאון עם השאלון תחולק מחברת קטנה נוספת והיא הנוסחאון – יש לשים לב שלרמות לימוד שונות נוסחאונים שונים.

ישנם שני סוגי שאלונים: שאלוני מחברת – שאלון שעונים על גביו, עליו מדביקים את מד. 1 ואותו מגישים. ושאלוני מחברת + טופס – שאלון שבו יינתן לכם טופס הבחינה (אותו תוכלו לקחת הביתה איתכם בסיום הבחינה) ומחברת שבה יש לענות על השאלות.
המחברת מורכבת מ־16 גליונות נייר וניתן לבקש מחברות נוספות. על־מנת למחוק או לסמן כטיוטה דף מסוים יש לכתוב בראשו באופן בולט טיוטה או לסמן איקס גדול על הדף.
יש לשים לב שאין לכתוב על השוליים בשני השאלונים היות שהם נגזרים מהמחברת בעת הסריקה.

נאסר לכתוב בעיפרון או להשתמש בטיפקס ומומלץ להימנע משימוש במדגשים (מרקרים) היות שהסריקה מתבצעת בשחור־לבן ולעיתים קשה לקרוא את הכתב המודגש.
הערות שונות שאינן קשורות לפתרון הבחינה (כמו לדוגמה הערת "בדיקה נעימה") עלולות לגרום לפסילת הבחינה. כמו־כן, גם ציון שמכם עלול לגרום לפסילת הבחינה.

ציון שלילי בבחינה
ניתן שיהיה ציון שלילי סופי במקצוע אם הוא לא בלשון או חנ"ג ועונה על התנאים הבאים:
    • הוא בין 45 ו־55.
    • או שהוא נמוך מ־45, אך קיימים שני מקצועות נוספים ברמה של 3 יחידות ומעלה שסכום ציונם הוא לפחות 150.
    • במסלול המדעי טכנולוגי לא יכול להיות ציון שלילי במקצוע הבחירה.

פסילת בחינה
במקרה של העתקה ופסילת בחינה רשאי משרד החינוך למנוע מנבחן להיבחן בשאלון זה ובשאלונים אחרים למשך 3 שנים, וגם פסילת כל הבחינות שעשה עד כה.

בהצלחה מצוות נועריסט!


השאיר/י תגובה

שם:
דוא"ל:
תגובה:


    עדיין לא התקבלו תגובות לכתבה זו